Вече е пролет и хубавото време с високи температури ни примамва да прекарваме все повече часове на открито. Дали на разходка в града, или по време на туристически излет през уикенда, постоянно сме изложени на вредното действие на слънчевите лъчи. Повечето от нас знаят колко е важно да носим слънцезащита през горещите месеци, за да избегнем изгаряне и увреждане по кожата, но е задължително да го превърнете в част от рутината си и през цялата година.
Интересен факт е, че слънцезащитният крем датира от древен Египет, където първоначално екстрактът от оризови трици и жасмин е бил използван за защита на кожата от слънцето. Първият търговски слънцезащитен крем е изобретен от химици през 1936 г. и оттогава той претърпява редица подобрения в действието и състава си. Съвременните продукти са водоустойчиви и са включени в много козметични артикули, като фондьотени, основи, серуми и кремове. Може да ги използвате самостоятелно или в комбинация с макиажа, който полагате, но никога не ги пренебрегвайте.
Дори в облачно време близо 80% от слънчевите лъчи могат да преминат през облаците, така че това не е повод да пропуснете полагането на слънцезащита. Снегът също може да отразява до 80% от ултравиолетовите (UV) лъчи, което увеличава риска от излагане на слънце. В планината и надморската височина е от значение, защото колкото е по-голяма тя, толкова по-силно е действието на слънчевите лъчи.
В естетичен план излагането на слънце е отговорно за по-голямата част от видимото стареене на кожата – много повече от всички други фактори, комбинирани заедно. Улттравиолетовите лъчи са основната причина за бръчки, пигментация, слънчеви петна, намалена еластичност, нарушаване на текстурата на кожата и много други признаци на остаряване. Всъщност, много научни оценки показват, че до 80-90% от това колко млад или възрастен изглеждате спрямо истинските ви години, се дължи на това, колко продължително сте се излагали на слънце през годините и доколко сте се предпазвали от вредното влияние.
Преди век тъмната кожа дори се е смятала за вулгарна от средната и по-висшата социално-икономическа класа. Хората грижливо са покривали телата си, а носенето на шапки навън е било задължително, особено за дамите. Единствените хора, по които е можело да се види ефекта от обичайното излагане на слънце, са били работниците на открито и бедните прослойки. След Втората световна война всичко това се променя. От края на 40-те години на ХХ век, обществото приема, че кожата с тен изглежда по-здрава и загарът се превръща в силно желан. В резултат на това промените в кожата от обичайното излагане на слънчева светлина сега са по-чести и се появяват в много по-ранна възраст, отколкото през 40-те години.
Съветът ни, за да отложите максимално във времето появяването на признаците, свързани с фотостареенето по кожата, е да спазвате няколко основни правила:
- Винаги купувайте продукти, които са обозначени като широкоспектърни. Те предпазват както от UVA, така и от UVB лъчите.
- Четете внимателно инструкциите и съблюдавайте времето, в което трябва да повторите отново нанасянето. Няма крем, който да ви защитава през абсолютно целия ден.
- Залагайте на фактор от 30 и нагоре. Всичко, което е с по-нисък, може да ви предпази от слънчево изгаряне, но не предотвратява вредното действие на лъчите по кожата ви.
- Изчакайте поне 30 минути преди да излезете навън. Факт е, че на слънцезащитния фактор му трябва толкова време, за да попие в кожата и да започне да я защитава.
- Подбирайте продукти, които са съобразени с вашата кожа. Дори и за мазните и смесени кожи, има варианти с формули без масла и дори матиращи, които не утежняват производството на себум.
Внимателното излагане на слънце и осъзнаването на важността от слънцезащитата ще ви се отплати и ще запази кожата ви по-жизнена, еластична и с по-малко фини линии по дълго време.